Brysselin suomalainen koulu – suomalainen peruskoulu Euroopan sydämessä

Brysselin suomalainen koulu on Suomen opetusviranomaisten hyväksymä esi- ja peruskoulua vastaava ulkomaankoulu. Koulumme on yksityinen koulu, joka tarjoaa lähialueen suomalaislapsille mahdollisuuden seurata suomalaisen opetussuunnitelman mukaista perusopetusta. Koulua ylläpitää Brysselin suomalaisen koulun kannatusyhdistys ry.

Brysselin suomalainen koulu lopettaa toimintansa 1.8.2020 alkaen vähäisen oppilasmäärän vuoksi.  Kiitämme lämpimästi perheitä ja yhteystyökumppaneitamme kuluneista vuosista! 

Yhteistyökoulumme, akkreditoitu Eurooppa-koulu EEBA (European School of Bruxelles-Argenteuil) tarjoaa kuitenkin jatkossa suomen kielen opetusta. Suomalaisten perheiden lapsilla on mahdollisuus tulla oppilaaksi koulun englannin-, ranskan- tai ruotsinkieliselle osastolle, ja saada suomen kielen opetusta Eurooppa-koulujen opetussuunnitelman mukaisesti. 

Lisätietoa EEBA:sta: www.europeanschool.be   

Opetushallituksen sivuilta löydätte lisää tietoa Eurooppa-koulujen toiminnasta sekä opetussuunnitelmasta: https://www.oph.fi/fi/koulutus-ja-tutkinnot/eurooppa-koulut 

Jos kiinnostuitte, olemme käytettävissänne!
Voitte ottaa suoraan yhteyttä meihin sähköspostitse. 

Meeri Koski
luokanopettaja,
luokat P1-P5
mkoski@eeba.be

Heidi Berg
luokanopettaja & erityisopettaja,
luokat P1-S5
hberg@eeba.be

Mette Österberg
koulusihteeri
mo@eeba.be

Tavataan vehreällä kampuksellamme!

Voitte seurata Brysselin suomalaisen koulun kuulumisia koulun omassa Facebookissa ja Instagramissa.